Apples Market/Village Market Best Deals of the Week 6/22 – 6/28

This Post May Contain Affiliate Links : Disclosure Policy

apples logo

**Want more deals?  Find me on Facebook, Instagram, and Twitter!**

Apples and Village Market Match ups.

Here are the Apple’s Market and Village Market best deals for Tuesday, June 22 – June 28

Before you shop, here are a few things to know about Apples and Village Market.

  • Every Sunday, get a FREE Sunday paper with a $10 purchase.
  • NO store cards are needed.
  • Apples doubles coupons up to $.99 every Monday and Tuesday!
  • Check out Apple’s Market coupon policy.
  • Apples Market and Village Market run the same weekly ad.

For those of you in the Lorain County area, make sure to sign up for text messages from Apples Market! If you haven’t already done so, use the text codes below to sign up!
Text APPLES1 TO 36000 (Elyria) 
Text APPLES2 TO 36000 (Lorain) 
Text APPLES3 TO 36000 (Sheffield Center) 
Text APPLES4 TO 36000 (Sheffield Lake)

Produce:

produce

Meat:

Sugardale all meat hotdogs $0.99 lb.
Chicken leg quarters $0.59 lb.
Chicken drumsticks or thighs $1.49 lb.
Sugardale bacon $2.99 lb.
Center cut pork chops $2.99 lb.
Pork spareribs $3.49 lb.
Johnsonville breakfast sausage $3.49 lb.
Ground chuck $3.98 lb.
Boneless bottom round steak $3.98 lb.
Boneless top sirloin $4.99 lb.
Our Family smokehouse brats 2/$5

Deli:

Isaly’s chopped ham $2.99 lb.
Eckrich bologna $2.99 lb.
Eckrich hard salami $4.99 lb.
Eckrich oven roasted turkey breast $4.99 lb.

Beverage:

Milk 1 gal. 2/$5
Dairymen’s O.J. or chocolate milk 1/2 gal $1.99
Coca-Cola 2 liter $0.99 (limit 5)
7-Up all varieties 2 liters $0.99
Kool Aid Jammers 10 ct $1.97

Pepsi 12 pk/12 oz. cans, 6 pk/24 oz. bottles or 8 pk/12 oz. bottles 4/$12
Our Family pop 12 ct/12 oz cans 2/$5

Folger’s coffee 22.6-33.9 oz. $7.99
Maxwell House or Gevalia coffee 12 oz. or 12 ct. K cups $6.47

Our Family water 24 ct. $2.99

Nestles pure life water 24 ct. $3.99
Ice mountain water 24 ct. $3.99

Juicy Juice 64 oz. or 8 pk. 2/$5
$0.75/1 Juicy Juice printable
=$1 if doubled Monday or Tuesday!

Minute Maid Lemonades 3/$4
$0.50/1 Minute Maid Product, exp. 7/26/15 (RP 06/14/15)
=as low as $0.33 if doubled Monday or Tuesday!

Lipton Tea bags 40-100 ct. $3.49
$0.40/1 Lipton Tea Bags, K-Cup, Liquid or Powdered Iced Tea Mix Product, exp. 7/19/15 (RP 06/21/15)
=$2.69 if doubled Monday or Tuesday!

Grocery:
Dannon Yogurt 10/$5
Chobani, Dannon Oikos or light & fit Greek $1

Pillsbury Crescent, Cinnamon rolls 8 ct.,  Biscuits 4 ct. or Pizza crust  $2.49Popsicle brand popsicles 9-20 ct. $3.49
Northstar twin pops 6 pk. $0.99
Breyer’s 48 oz. or Ben and Jerry’s pint 3/$10
Hellmann’s mayo 20-30 oz. $2.99
Domino Sugar 4 lb. $1.99
Nickles Hot Dog or Hamburger Buns 8 ct. $1.49
Nickles Italian Pan bread $1.59
Kraft Mac & Cheese 7.25 oz. $1
Chef Boyardee canned pasta $1

Bisquick 40 oz. $2.99
Nabisco premium saltines 9-16 oz. $2.48

Hunt’s ketchup 24 oz. $0.99
Kraft BBQ sauce 17.5-18 oz. 4/$5
Betty Crocker premium mixes brownie, cookie pouch 12.5-19.5 oz. Hershey’s deserts $1.99
Crisco cooking oil 48 oz. $2.99
Chicken of the Sea tuna 5 0z. $0.89

Daisy Cottage cheese 16 oz. 2/$4
$0.50/1 Daisy Cottage Cheese, exp. 6/30/15 (SS 03/22/15)
=$1 if doubled Monday or Tuesday!

Shearer’s potato chips 2/$5
$1.00/1 Shearer’s brand Snacks, Includes 6 oz. or Larger  (select Shearer’s from the brand drop box at top)
=$1.50!

Kellogg’s 14.5-18.2 oz. Raisin bran, Raisin bran omega, Honey smacks, Frosted mini wheats, Corn flakes 2/$5
$1/2 Kellogg’s Corn Flakes printable
=as low as $2 wyb 2 corn flakes!

General Mills 14-16.2 oz. Lucky charms, Cinnamon toast crunch, Cheerios protein, Golden grahams, Honey nut cheerios  $2.99
$0.50/1 Lucky Charms printable
$0.50/1 Big G Lucky Charms Cereal printable
$0.50/1 Big G Lucky Charms Cereal printable
$0.50/1 General Mills Cinnamon Toast Crunch printable
$0.50/1 General Mills Cinnamon Toast Crunch printable
$1/2 Honey Nut Cheerios printable
$1/2 Honey Nut Cheerios printable
=as low as $1.99 if doubled Monday or Tuesday!

Nature Valley or Fiber One bars 2-12 $2.49
$0.50/2 Nature Valley Granola Bars, exp. 8/1/15 (SS 06/07/15) [5-ct.+]
$0.50/2 Nature Valley Granola Bars  exp. 7/4/15 (SS 05/10/15)
=$2 each if doubled Monday or Tuesday!

Nabisco Chips Ahoy! or Teddy Grahams 9.5-13 oz. 2/$5
$0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker, exp. 6/27/15 (SS 05/17/15) [4.5-oz.+]
=$1.75 each wyb 2 doubled Monday or Tuesday!

Keebler 10.5-15 oz. Vanilla wafer, soft batch chocolate chip cookies or famous Amos 2/$5
$1/1 Keebler Cookies printable
=$1.50!

Olive Garden salad dressing 16 oz. $2.99
$0.60/1 Olive Garden Dressing, exp. 6/30/15 (SS 03/15/15) [16-oz.]
=$1.79 if doubled Monday or Tuesday!

Marzetti slaw or potato salad 16 oz. $3.49
$0.50/1 Marzetti Slaw Dressing, exp. 9/7/15 (SS 05/17/15 R)
$0.75/1 Marzetti Slaw Dressing, exp. 9/7/15 (SS 05/17/15 R)
=as low as $1.99 if doubled Monday or Tuesday!

.
Our Family Savings in Every Aisle:
Shredded or chunk cheese 8 oz. $1.99
Bread 20 oz. $1
Marshmallows 10 oz. $1
Mustard 20 oz. $0.97
Ketchup 24 oz. $0.97
Relish 9-10 oz. $1.19
Baked beans 28 oz. $1.48
Salad dressing 16 oz. 2/$3
Premium chicken breast 5 oz. $0.99
Graham pie crust 6 oz.$1.19
Graham crackers 14.4 oz. $1.99
Potato chips 10 oz. $1.99
Salty Snacks 9.25-13.5 oz. $1.97
Apple sauce 6 ct. $1.57
Fruit cups 4 ct. 2/$3
Marinades 12.25 oz. $1.49
Fruit snacks 6 oz. 2/$3
Frozen vegetables or steamers 4/$5

Ice Cream pail 128 oz. $4.99
Facial Tissues 85-160 ct. assorted varieties $0.99

Pizza $3.98
$0.50/1 Our Family Printable Coupon
$2.98 if doubled Monday or Tuesday!

Household:

Our Family napkins 250 ct. $1.57
$0.55/1 Our Family Printable coupon
=$0.47 if doubled Monday or Tuesday!

Our Family Party Cups 50 ct. $2.99
$0.75/2 Our Family Printable coupon
=$2.24 wyb 2 doubled Monday or Tuesday!

Colgate toothpaste assorted varieties 3.5-6 oz. $3.29
$1/1 Colgate Total, Optic White, Max Fresh, Enamel Health/Sensitive Toothpaste, exp. 6/27/15 (SS 06/14/15) [3-oz.+; Limit 4]
$1/1 Colgate Total or Optic White printable
=$2.29!

Zest Bar Soap assorted varieties $2.49
$0.50/1 Zest Soap or Body Wash, exp. 7/19/15 (SS 06/07/15) [3-ct.+ bars; DND]
$0.50/1 Zest Body Wash or Multipack Soap Bars printable
=$1.49 if doubled Monday or Tuesday!

Dial Body Wash 16 oz. assorted varieties $2.99
B2G1 Dial or Tone Body Wash or Bar Soap, exp. 7/4/15 (RP 06/14/15) [Excludes trial and bar soap 6-ct.+; Up to $4.49; Limit 4]
Buy 2, get 1 free= $1.99 each!

V05 shampoo or conditioner 12.5 oz. assorted varieties $0.79
$0.50/2 Alberto V05 Shampoo, Conditioner, Oils, Body Wash or Styling Products, exp. 7/5/15 (SS 06/07/15) [DND]
=$0.29 each wyb2 doubled Monday or Tuesday

Tide Simply Clean 100 oz. assorted varieties $5.99
$0.50/1 Tide Simply Clean & Fresh, Tide Simply Clean & Sensitive, exp. 6/30/15 (RP 05/10/15)
=$4.99!

Huggies Diapers, pull ups, or goodnights  assorted varieties $9.88
$1.50/1 Huggies Diapers, exp. 7/11/15 (SS 06/14/15) [42-ct.]
$1/2 Huggies Pull-Ups Training Pants printable
$1.50/1 Huggies snug dry diapers
=as low as $8.38!

White Cloud bath tissue 12 double rolls $4.99
$1.50/1 White Cloud  printable [Excludes 4-roll]
=$3.49 or $0.29 a roll!

.
Mee Too! Foam Plates 30 ct. $1
Our Family paper towels 8 ct. $4.99

Our Family aluminum foil 37.5-75 ft. 2/$5
Our Family charcoal 15.4 $5.99
Our Family storage or freezer bags 30-50 ct. $2.29
Our Family sandwich or snack bags 30-150 ct.2/$3
Our Family paper plates 100 ct. $2.99
Kingsford charcoal 12.9 lb. twin pack $7.98

Don’t miss a deal that I post and get a daily list of the items posted on Couponing With Rachel, by subscribing via email HERE!





Apples Market/Village Market Best Deals of the Week June 15 – June 21

This Post May Contain Affiliate Links : Disclosure Policy

apples logo

**Want more deals?  Find me on Facebook, Instagram, and Twitter!**

Apples and Village Market Match ups.

Here are the Apple’s Market and Village Market best deals for Tuesday, June 15 – June 21

Before you shop, here are a few things to know about Apples and Village Market.

  • Every Sunday, get a FREE Sunday paper with a $10 purchase.
  • NO store cards are needed.
  • Apples doubles coupons up to $.99 every Monday and Tuesday!
  • Check out Apple’s Market coupon policy.
  • Apples Market and Village Market run the same weekly ad.

For those of you in the Lorain County area, make sure to sign up for text messages from Apples Market! If you haven’t already done so, use the text codes below to sign up!
Text APPLES1 TO 36000 (Elyria) 
Text APPLES2 TO 36000 (Lorain) 
Text APPLES3 TO 36000 (Sheffield Center) 
Text APPLES4 TO 36000 (Sheffield Lake)

Produce:

produce

 

Meat:

Boneless chicken breast $1.99 lb.
Western ribs or pork steaks $2.29 lb.
Bonelsee pork chops $2.99 lb.
Italian sausage or bratwurst $2.99 lb.
Ground beef $2.99 lb.
Boneless english roast $3.98
Oscar Meyer all meat hot dogs 14-16 oz. 3/$5
Sugardale sliced bacon $2.99 lb.

Deli:

Eckrich all meat franks or bologna 14-16 oz.$1.49
Sugardale Emberdale bologna $1.99 lb.(HOT PRICE!)
Lipari American cheese $2.99 lb. (HOT PRICE!)
Eckrich Virginia ham $3.99 lb. (HOT PRICE!)
Charlie’s Pride roast beef $5.99 lb.

Beverage:

Toft’s milk 1%, 2% or skim 1 gal. 2/$5
Toft’s Milk Homoginized $2.88 gal.
Powerade sports drinks 32 oz. $0.69 (HOT PRICE!)
Gatorade 8 pk. 20 oz. bottles $4.99
Coca cola 12 pk./12 oz. cans 3/$10
Pepsi 6 pk/ .5 liter bottles 4/$9
Our Family 12 pk./ 12 oz. cans 2/$5
Tropicana O.J. 59 oz. $2.99
Lipton Pure Leaf tea  59 oz. $1.99
Dairymen’s tea 1 gal. $1.99
Our Family Apple Juice 64 oz. $1.68
Maxwell House coffee 26-31 oz. $7.99
Our Family coffee 10.3-11.5 oz. $2.99
Our Family K-Cups 12 ct. $4.99
Kool-Ade  Jammers 10 ct. $1.97
Propel 6 pk. $2.99
Ice Mountain water 24 pk. $3.99
Our Family 24 pk. water $2.99
Vitamin water 20  oz., smart water 700ml, fruit water 16.9 oz. $0.89
Snapple singles 16 oz. $0.99

Eight O’Clock central perk ground coffee 11 oz. $3.47
$1/1 Eight O’Clock Coffee printable
$1.50/1 Eight O’Clock Coffee printable [11-oz.]
=as low as $1.97!

Our Family Savings in Every aisle:
Hot dog or hamburger buns $1.09
Smokehouse brats 14 oz. 2/$5
Canned mushrooms 4 0z. 2/$1
Canned vegetables 2/$1
Mac & Cheese 2/$1
Hash browns 30-32 oz. 2/$5
Vegetable blends 12-16 oz. 3/$5
Premium canned chicken breast 5 oz. $0.99
Pork & Beans 15 oz. $0.59
Baked Beans 28 oz. $1.48
Salad dressing 16 oz. 2/$3
Mayo or salad dressing 22-30 oz. $2.49
Ketchup 20-24 oz. $0.99
Mustard 20 oz. $0.99
Applesauce 46-50 oz. $2.48
Cooking oil 48 oz. $2.88
Olive oil 16.9-17 oz.$4.98
Ice cream cones 12 ct. $0.99
Chunk or shredded cheese 8 oz. $1.99
Crescent or cinnamon rolls 8 ct. 3/$5
Coffee creamer 32 oz. $2.69
$0.50/1 printable
=as low as $1.69 if doubled Monday or Tuesday!

 

Grocery:

Westfield Farms shredded or chunk cheese 8 oz. 3/$5
Kraft Deli sliced cheese 7-8 oz. $2.99
Yoplait go-gurt or trix 2/$4
Smith’s ice cream 56 oz. 3/$10
Quaker cereal or bars 10.3-14 oz. cap’n crunch, Life cereal or 5-8 ct. chewy bars assorted varieties $1.99
Jif peanut butter 15.5-16.2 oz. $1.99
Betty Crocker brownie mix or cake mix 4/$5
Freshlike canned vegetables 5/$3
Campbell’s Speghettios $1
Nabisco Honey Maid grahams $2.99
Kellogg’s Nutri Grain bars 2/$5
Aunt Jemima pancake mix 32 oz. $2.49
Aunt Jemima syrup 24 oz. $2.49
Tostino’s pizza or pizza rolls 9.8-15 oz. $1
New York Texas toast $2.99
$0.50/1 New York Brand Frozen Bread Product printable
=$1.99 if doubled Monday or Tuesday!

Yoplait Yogurt 5/$3
$0.50/5 Yoplait Yogurt Cups, exp. 8/1/15 (SS 06/07/15)
$0.50/5 printable
$0.50/5 Yoplait Yogurt, Original, Light, Light Thick and Creamy, Thick and Creamy, Whips! or Lactose Free printable
$0.50/5 Yoplait Yogurt, Original, Light, Light Thick and Creamy, Thick and Creamy, Whips! or Lactose Free printable
=as low as $0.40 each if doubled Monday or Tuesday!

Dannon activia, light & fit or Danimals 4-6 pk. 2/$5
$1/1 Dannon Light & Fit, Greek or Oikos, exp. 7/12/15 (SS 05/31/15) [4-ct.]
$1/1 Danimals Squeezables printable [4-pk.]
=as low as $1.50!

 

Kellogg’s cereal assorted varieties 2/$5
$1/3 Kellogg’s Cereals printable
$1/1 Kellogg’s Cereal printable
=as low as $1.50!

General Mills cereal 12.25 honey nut cherrios, 11.5 Lucky charms, 13 oz. Reeses, 11.8 oz. Cocca Puffs, 11.25 cookie
crisp, or 12 oz. Golden Grahams  2/$5
$1/2 Honey Nut Cheerios printable
$0.50/1 Lucky Charms printable
$0.50/1 Big G Lucky Charms Cereal printable
$0.50/1 Big G Lucky Charms Cereal printable
$0.50/1 Big G Lucky Charms Cereal printable
=as low as $1.50 if doubled Monday or Tuesday!

Nabisco Nutterbutter, Newton’s or Nilla wafers $2.99
$0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker, exp. 6/27/15 (SS 05/17/15) [4.5-oz.+]
=$2.24 each wyb 2 doubled Monday or Tuesday!

Nabisco Oreo cookies and snacks $2.88
$0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker, exp. 6/27/15 (SS 05/17/15) [4.5-oz.+]
=$2.13 eacy wyb 2 doubled Monday or Tuesday!

Keebler cookies assorted varieties 2/$5
$1/1 Keebler Cookies printable
=$1.50!

Old El Paso taco shells 10-12 ct. 2/$5
$1/3 Old El Paso Items printable
=$2.17 each wyb 3!
Old El Paso dinner kits  8.8-19.2 oz. 2/$5
$1/3 Old El Paso Items printable
=$2.17 each wyb 3!
Household:

Our Family Fabric Softener Sheets 80 ct. $1.99
$0.50/1 Printable
=$0.99 if doubled Monday or Tuesday!

Dial liquid hand soap 12 oz. 4/$5

Dial bar soap 3 pk. $2.29
$1/2 Dial or Tone Bar Soap, 3 count + bars Dial Compete Foaming Hand Soap, or Refill Hand Soaps, exp. 7/4/15 (RP 06/14/15)
=$1.79 each 3 pk, wyb 2 or $0.60 a bar!

Our Family party cups 50 ct. 16 oz. $2.99
$0.75/2 printable (if applicable)
=$2.24 each wyb 2!

 

Don’t miss a deal that I post and get a daily list of the items posted on Couponing With Rachel, by subscribing via email HERE!

 

 





Apples Market/Village Market Best Deals of the Week 6/8 – 6/14

This Post May Contain Affiliate Links : Disclosure Policy

apples logo

**Want more deals?  Find me on Facebook, Instagram, and Twitter!**

Apples and Village Market Match ups.

Here are the Apple’s Market and Village Market best deals for Tuesday, June 8 – June 14

Before you shop, here are a few things to know about Apples and Village Market.

  • Every Sunday, get a FREE Sunday paper with a $10 purchase.
  • NO store cards are needed.
  • Apples doubles coupons up to $.99 every Monday and Tuesday!
  • Check out Apple’s Market coupon policy.
  • Apples Market and Village Market run the same weekly ad.

For those of you in the Lorain County area, make sure to sign up for text messages from Apples Market! If you haven’t already done so, use the text codes below to sign up!
Text APPLES1 TO 36000 (Elyria) 
Text APPLES2 TO 36000 (Lorain) 
Text APPLES3 TO 36000 (Sheffield Center) 
Text APPLES4 TO 36000 (Sheffield Lake)

Produce:

produce

 

Meat:

Assorted pork chops $1.99 lb.
Ground chuck $3.99 lb.
Whole pork tenderloins $3.99 lb.
Boneless chuck steaks $4.98 lb.
Oscar Mayer all meat franks $2.99 lb.
Bob Evans sausage $3.49 lb.

Deli:

Lipari old tyme honey ham $3.49 lb.
Eckrich hard salami $4.99 lb.
Kretschmar turkey $5.99 lb.
Lipari muenster or guggisberg baby swiss cheese $3.99 lb.

Beverage:

Pepsi 12 pk. 12 oz. cans 3/$10 (limit 6)
Coke 2 liters 4/$5
7-UP 2 liters all varieties $0.99
Dairymens fruit drink $0.99 gal.
Dairymens milk 2/$5 gal.
Florida Natural O.J. 1/2 gal. $2.99
Gatorade sports drink 32 oz. $1
Green Mountain K-Cup coffee 12 ct. $5.49
Maxwell House wake up roast 30 oz. $6.47
Our Family Almond or soy milk 64 oz. $2.99
Honest Tea 16.9 oz. 5/$5
Gold Peak Tea 18.5 oz. 5/$5
Gold Peak Tea 64 oz. $2.19
Lipton Iced Teal 64 oz. $2.59
Capri Sun juice pouches 10 ct. $2.28
Nestles purified water 24 ct. $3.99

Grocery:

Nickles bread 20 0z. $1.09
Nickles hot dog or hamburger buns $1.49
Shearer’s tortilla chips 2/$4
Pillsbury cake mix $1
Kraft original mac & cheese $1
Peter Pan peanut butter $1.99
Smuckers jam or jelly $1.97
Nabisco Teddy Grahams $2.79

Beechnut baby food 5/$3
Yoplait Go-gurts or Trix 2/$4
Jello geletin or pudding 2/$4

Miracle Whip 30 0z. $2.99
$1/2 Kraft Miracle Whip Dressing, exp. 6/7/15 (SS 05/10/15 R) [22-oz.+]
$0.50/1 Kraft Miracle Whip Dressing, exp. 6/7/15 (SS 05/10/15 R) [22-oz.+]
=as low as $1.99 if doubled Monday or Tuesday!

Kellogg’s cereal: 18 oz. bite size frosted mini wheats, 18.7 oz. raisin bran, 15 oz. frosted flakes or 11 oz. krave 2/$5
$0.50/1 Kellogg’s Frosted Flakes Cereal printable
=as low as $1.50 if doubled Monday or Tuesday!

Kellogg’s cereal: 18 oz. corn flakes or 12 oz. rice krispies 2/$5
$1/2 Kellogg’s Corn Flakes printable
$1/2 Kellogg’s Rice Krispies Cereal printable
=$2 each!

General Mills cereal:12 oz. cheerios, 9 oz. multi grain, 11.5 oz. lucky charms, 12.2 ox. cinnamon toast crunch or 12.5 oz. honey nut 2/$5
$0.50/1 Cheerios Original Cereal, exp. 7/18/15 (SS 06/07/15)
$1/2 cheerios or Honey Nut Cheerios printable
$0.50/1 Lucky Charms printable
$0.50/1 Cinnamon Toast Crunch printable
=as low as $1.50 if doubled Monday or Tuesday!

Hamburger Helper $1
$0.80/4 boxes printable
=$0.60 each wyb 4 doubled Monday or Tuesday!

Nabisco Chips Ahoy! cookies 2/$5
$0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker, exp. 6/27/15 (SS 05/17/15) [4.5-oz.+]
=$1.75 each wyb 2 doubled Monday or Tuesday!
Nabisco snack crackers 2/$5
$0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker, exp. 6/27/15 (SS 05/17/15) [4.5-oz.+]
=$1.75 each wyb 2 doubled Monday or Tuesday!

Betty Crocker fruit snacks 2/$3
$0.50/2 Betty Crocker Fruit Snacks, exp. 7/4/15 (SS 05/10/15)
$0.50/1 printable coupon
=$1 each if doubled Monday or Tuesday!

Keebler fudge shop cookies $2.19
$1/1 Keebler Cookies printable
=$1.19!

Yoplait yogurt 5/$3
$0.50/5 Yoplait Yogurt Cups, exp. 8/1/15 (SS 06/07/15)
$0.50/5 printable
=$0.40 each wyb 5 doubled Monday or Tuesday!

Daisy Cottage Cheese  24 oz. $2.99
$0.50/1 Daisy Cottage Cheese, exp. 6/30/15 (SS 03/22/15)
=$1.99 if doubled Monday or Tuesday!

 

 

Our Family Savings in Every Aisle:

Sliced bacon 12 oz. $2.29
BBQ sauce or ketchup $0.98
Relish $0.98
Pickle spears $1.88
Pork & beans $0.59
Salad dressing 16 oz. 2/$3
Vegetable oil $2.88
Cooking spray $1.99
Canned tomatoes 4/$3
Pasta sauce $0.98
Apple juice $1.68
Apple sauce 6-pk. 2/$3
Ice cream cones 12ct. $0.99
Potato chips 10 oz. $1.99
Pudding cups 4ct. $0.99
Popcorn 3ct. $0.99
Beef jerky 3.25 oz. $3.99
Peanuts 12oz. $2.49
Frozen vegetables 12-16 oz. 3/$5
Garlic toast, bread or rolls 8-16 oz. $1.88
Sherbert or yogurt $2.99

Household:

Our Family paper towel 8 ct. $4.99
Our Family bath tissue 12 double rolls $4.99
Our Family slider bags 10-20ct. $1.69
Our Family Aluminum foil 75ft. $2.99
Our Family designer plates 24-54 ct. 2/$5
Our Family plates 100 ct. $2.99
Our Family charcoal 15.4-16.6 lb. $5.99
Our Family bleach 64 oz. $1.69
$0.50/1 printable coupon
=$0.69 if doubled Monday or Tuesday!

 

Febreze 5.5-9.7 oz. $2.99
$0.50/1 printable
=$1.99 if doubled Monday or Tuesday!
Era liquid detergent 100 oz. $5.77
$1/1 Era Detergent, exp. 6/30/15 (RP 05/10/15 R) [50-oz.+; ETS]
$0.50/1 Era or Cheer Detergent, exp. 6/30/15 (RP 05/10/15)
=$4.77!
Cascade 16-20ct. action packs, 75 oz. gel or powder $3.99

Always or Tampax products 12-44 ct. assorted varieties $3.49
$2/2 Always Pads, Pantiliners or Feminine Wipes, exp. 6/30/15 (RP 05/10/15)
$1/1 Tampax Pearl or Radiant Tampon, exp. 6/30/15 (P&G 05/31/15) [16-ct.+; Limit 4]
$2/2 Tampax Pearl or Radiant Tampons, exp. 6/30/15 (RP 05/10/15) [16-ct.+; Limit 4]
$0.50/1 Tampax Product, exp. 6/30/15 (P&G 05/31/15) [16-ct.+; Limit 4]
=as low as $2.49!

 

Don’t miss a deal that I post and get a daily list of the items posted on Couponing With Rachel, by subscribing via email HERE!





Apples Market/Village Market Best Deals of the Week 6/1 – 6/7

This Post May Contain Affiliate Links : Disclosure Policy

apples logo

**Want more deals?  Find me on Facebook, Instagram, and Twitter!**

Apples and Village Market Match ups.

Here are the Apple’s Market and Village Market best deals for Tuesday, June 1 – June 7

Before you shop, here are a few things to know about Apples and Village Market.

  • Every Sunday, get a FREE Sunday paper with a $10 purchase.
  • NO store cards are needed.
  • Apples doubles coupons up to $.99 every Monday and Tuesday!
  • Check out Apple’s Market coupon policy.
  • Apples Market and Village Market run the same weekly ad.

For those of you in the Lorain County area, make sure to sign up for text messages from Apples Market! If you haven’t already done so, use the text codes below to sign up!
Text APPLES1 TO 36000 (Elyria) 
Text APPLES2 TO 36000 (Lorain) 
Text APPLES3 TO 36000 (Sheffield Center) 
Text APPLES4 TO 36000 (Sheffield Lake)

Produce:

produce

 

Meat:

Chicken leg quarters $0.68 lb.
Chicken legs or thighs $1.68 lb.
Ground Beef $2.99 lb.
Boneless center cut pork chops $2.99 lb.
Boneless bottom round steak $3.98 lb.
Boneless sirloin tip steak $4.98 lb.

Deli:

Lipari Provolone cheese $2.99 lb.
Kretschmar Ham off the bone $3.99 lb.
Eckrich beef bologna $3.99 lb.
Old Tyme hickory smoked turkey breast $4.99 lb.

Beverage:

Toft’s milk  1,%,2$ or skim $1.99 gal. (limit 2)
Toft’s milk homogenized or chocolate milk 2/$5 gal.
Pepsi 6 pk. .5 liter btls. 4/$10
Pepsi 2 liters 2/$3
7-up 12 pk./12 oz. cans 4/$10 (buy 3 get one free, final price 4/$10 wyb 4)
7-up 8 pk./12 oz. bottles 3/$10
Snapple singles 16 oz. 3/$3
AMP or rockstart energy drinks $0.99
Powerade 8 pk/ 20 oz. bottles $3.99
Gold Peak Tea 8 pk. $3.99
Minute maid O.J. 59 oz. $2.99
Maxwell House 30-30.6 oz. $7.99
Hi-C  drink boxes $1.99
Nestles 24 pack purified water $3.99
Dasani 24 pk. $3.99

Coca-cola 12 pk. 12 oz. cans 3/$10 (did you print the $1/1 coupon I posted last week?)
$1 off ANY 3 Coca-Cola Soft Drinks (zip 77477)
=$3 each wyb 3!!

Grocery:

Toft’s ice cream 48-64 oz. $2.99
Crystal Farms shredded or chunk cheese 8 oz. 2/$4
Crystal Farms deli style cheese slices $2.79
Dannon Yogurt 2/$1
Nabisco Honey Maid Grahams $2.99
Ritz, Crackerfuls or chips $2.99
Keebler club crackers $2.99
Sunshine Cheez it crackers 2/$5
Nabisco toasted chips $2.99
Jack Daniels original BBQ sauce $1.99


Dannon Oikas or light and fit greek yogurt $1
$1/1 Dannon Light & Fit, Greek or Oikos, exp. 7/21/15 (SS 05/31/15) [4-ct.]
=FREE!
Yoplait yogurt 5/$3
$0.40/2 Yoplait Yogurt printable [Void in ND, NV, LA & NJ]
$1/10 printable
$0.50/5 printable
=$0.20 each wyb 2 doubled Monday or Tuesday!

Pillsbury Grands! biscuits 2/$4
$0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits, exp. 6/20/15 (SS 03/29/15)
$0.40/1 Pillsbury Refrigerated Grands! or Grands! Jr. Biscuits printable
$0.40/1 Pillsbury Refrigerated Grands! Or Grands! Jr. Biscuits printable
$0.40/1 Pillsbury Refrigerated Grands! Or Grands! Jr. Biscuits printable
=as low as $1.20 if doubled Monday or Tuesday!

Daisy Cottage cheese or sour cream 24 oz. $2.99
$0.50/1 Daisy Cottage Cheese, exp. 6/30/15 (SS 03/22/15)
=$1.99 if doubled Monday or Tuesday!
Kellogg’s Cereal: 17 oz. Froot loots or Apple Jacks, 17.2 oz. Corn Pops, 19 oz. Frosted Flakes, 24 oz. Corn Flakes, 18 oz. Rice Krispies 2/$5
$0.50/1 Kellogg’s Corn Flakes Cereal printable
$0.50/1 Kellogg’s Rice Krispies printable
=as low as $1.50 if doubled Monday or Tuesday!
Kellogg’s Nutri Grain Bars $2.99
$0.50/1 Kellogg’s Nutri-Grain Bars (Kroger Digital Coupon) [5-ct.+]
=$1.99 if doubled Monday or Tuesday!

Nabisco Oreo cookies $2.88
$0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker, exp. 6/27/15 (SS 05/17/15) [4.5-oz.+]
=$2.13 each if doubled Monday or Tuesday!
Ken’s salad dressing 16 oz. 2/$4
$0.75/1 Ken’s Dressing, exp. 6/30/15 (SS 05/03/15) [16-oz.+]
=$0.50 if doubled Monday or Tuesday!

Our Family Savings in Every Aisle:

American Cheese Singles 12 oz. $1.99
Canned vegetables 2/$1

Canned pasta with meat 4/$3
Taco Shells or Tortillas $0.99
Re-fried beans  $0.69
Dinner kit $1.99
Salsa or taco sauce $1.69
Taco seasoning 3/$1
Salad dressing 2/$3
Pork and beans $0.59
Vegetable oil 48 oz. $2.88
Cooking spray $1.99
Apple juice 64 oz. $1.68
Applesauce 4 pk 2/$3
Single serve coffee 12 ct. $4.99
Pickle spears 24 oz. $1.88
Potato chips $1.99
Popcorn 3 pk $0.99
12 pk./12 oz. cans 2/$5
24 pk. spring water $2.99
Mee Too! foam plates 30 ct. $0.88
Plates 100 ct. $2.99

Aluminum foil 75 ft. $2.99
Bath tissue 12 double rolls  $4.99

Household:

Cascade 16-20 ct. action pack, 75 oz. powder or gel $3.99
$0.25/1 Cascade Actionpacs, exp. 5/30/15 (P&G 05/03/15) [Limit 4]
$1/1 Cascade Printable
=as low as $2.99!

 

Don’t miss a deal that I post and get a daily list of the items posted on Couponing With Rachel, by subscribing via email HERE!





Apples Market/Village Market Best Deals of the Week Tuesday 5/26 – Sunday 5/31

This Post May Contain Affiliate Links : Disclosure Policy

apples logo

**Want more deals?  Find me on Facebook, Instagram, and Twitter!**

Apples and Village Market Match ups.

Here are the Apple’s Market and Village Market best deals for Tuesday, May 26- May 31

Before you shop, here are a few things to know about Apples and Village Market.

  • Every Sunday, get a FREE Sunday paper with a $10 purchase.
  • NO store cards are needed.
  • Apples doubles coupons up to $.99 every Monday and Tuesday!
  • Check out Apple’s Market coupon policy.
  • Apples Market and Village Market run the same weekly ad.

For those of you in the Lorain County area, make sure to sign up for text messages from Apples Market! If you haven’t already done so, use the text codes below to sign up!
Text APPLES1 TO 36000 (Elyria) 
Text APPLES2 TO 36000 (Lorain) 
Text APPLES3 TO 36000 (Sheffield Center) 
Text APPLES4 TO 36000 (Sheffield Lake)

Produce:

produce

 

Meat:

Western ribs or pork steaks $1.99 lb.
Boneless sirloin pork chops $1.99 lb.
Italian sausage or Bratwurst $2.99 lb.
Boneless English steaks $3.98 lb.
Ground chuck $3.98 lb.
Boneless chicken breast $1.66 lb. (sold in 3 lb. pkgs. @  $4.98)
Our Family sliced bacon 12 oz. $1.99
Sugardale hot dogs $o.99 lb.

Deli:

Eckrich bologna $2.99 lb.
Eckrich hard salami $2.99 lb.
Lipari old tyme Virginia ham $2.99 lb.
Lipari old tyme honey turkey breast $4.99 lb.
Swiss cheese $4.99 lb.

Beverage:

7-UP 2 liters $0.99 each (limit 4)
Coca Cola 2 liters $0.99 each (limit 4)
Dairymen O.J. 1/2 gal. $1.99
Ocean Spray 100% juice 60 oz. $2.69
Old Orchard 100% juice 64 oz. $1.99
Our Family 24 pk. water $2.99
Pepsi 12 pk./12 oz. cans  3/$12
Maxwell House or Gevalia coffee (12 oz. ground or 12 K-Cup) $5.99
Eight O’clock coffee 11 oz  $3.99
Gatorade 8 pk. 20 oz. bottles $4.99
Gold peak tea 18.5 oz. $0.99
Honest tea 16.9 $0.99
Gold peak tea 64 oz. $2.19
Lipton ice tea 1 gal. $2.59

Grocery:

Blue Bonnet Margarine tub $2.99
Our Family Butter quarters 2/$5
Imperial margarine 16 oz. $0.79
Dannon Yogurt 6 oz. 2/$1
Dannon multi packs, activia, light & fit or 6 pk smothies assorted varieties 2/$4
Dairymens cottage cheese 12 oz. $1.59
Dairymens sour cream 8 oz. $0.99
Our Family ice cream 56 oz. 2/$5
Ballreich’s chips B1G1 FREE
Post Cereal: 11-20 oz. Pebbles, Raisin Bran, Honey Comb, Waffle Crisp or Golden Crisp 2/$5
Nickles Italian Pan bread 20 oz. $1.49
Nickles Hamburger or Hot Dog Buns $1.49
Kraft BBQ sauce 18 oz. 2/$3
Hunt’s Ketchup 24 oz. $0.99
Lawry’s marinade 12 oz. $2.19
Open Pit BBQ sauce 16 oz. $0.97
Kool Aid Jammers 10 ct. $1.99
Hi-C drinks 10 ct. $1.99
Peter Pan Peanut Butter 16.3 oz. $1.99
Smucker’s preserves or jelly 18 oz. 2/$5
Our Family pancake or waffle mix $1.99
Our Family syrup 24 oz. $2.49
Del Monte canned vegetables 4/$3

Pillsbury grands! biscuits 8 ct.  2/$4
$0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits, exp. 6/20/15 (SS 03/29/15)
$0.40/1 Pillsbury Refrigerated Grands! or Grands! Jr. Biscuits printable
$0.40/1 Pillsbury Refrigerated Grands! or Grands! Jr. Biscuits printable
=as low as $1.20 each!

Wishbone salad dressing 16 oz. $1.97
$0.75/1 Wish-Bone Bottle or Dry Mix, exp. 7/10/15 (SS 05/10/15) [16-oz.+ or dry mix]
=$0.47 if doubled Tuesday!

Franks Hot Sauce 12 oz. $1.99
$1/1 Frank’s Redhot Sauce, exp. 7/1/15 (SS 05/10/15) [Limit 2]
=$0.99!

Nabisco Oreo Cookies $2.88
$0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker, exp. 6/27/15 (SS 05/17/15) [4.5-oz.+]
=$2.13 each if doubled Tuesday!

Dollar Days:

Daisy sour cream 8 oz. $1
Dannon oikos greek yogurt $1
Banquet value meals $1
Our Family frozen vegetables 16 oz. $1
Creamette or Ronzini pasta 12-16 oz. $1
Hunt’s pasta sauce 24  oz. $1
Hunt’s manwich $1
Our Family Ketchup 24 oz. $1
Hunt’s tomato sauce 15 oz. $1
Spaghettios with meat $1
Our Family ripe olives 6 oz. $1
Chicken of the Sea tuna 5 oz. $1
New York croutons 5 oz. $1
Hunt’s snack pack 4 pk. $1
Our Family bread crumbs 15 oz. $1
Our Family Marshmallows 10-10.5 oz. $1
Our Family pineapple 20 oz. $1
Gatorade sports drink 32 oz. $1

Knorr side dishes $1
$0.50/2 Knorr Sides, exp. 6/14/15 (RP 05/17/15)
=$0.50 each if doubled Tuesday!

Household:
Mee Too foam plates 30 ct. $1
Our Family facial tissue $1
Our Family aluminum foil 25 ft. $1
Our Family dishwashing pks. 20 ct $2.99
Purex liquid laundry detergent 50 oz. 2/$5

 

Don’t miss a deal that I post and get a daily list of the items posted on Couponing With Rachel, by subscribing via email HERE!